Wartości życiowe- Twój sposób na stres pod kontrolą

Stres, źródła stresu, radzenie sobie ze stresem i techniki relaksu są w czasach dużej presji i dużych oczekiwań społecznych tematem bardziej aktualnym niż kiedykolwiek wcześniej. Są to tematy, które regularnie przewijają się w czasie mojej pracy z ludźmi- na szkoleniach i w czasie sesji coachingowych. Biorąc więc pod uwagę popularność tematu, zdecydowałam się przygotować cykl artykułów na temat zarządzania stresem. Zapraszam do lektury, dziś o tym, jak wartości życiowe łączą się z wartościowym życiem bez stresu.

W kontekście stresu warto przyjrzeć się jego źródłom i temu, co może powodować w nas napięcia.

Z jednej strony stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, budując nasze własne oczekiwania wobec siebie i wobec tego, co „powinniśmy” osiągnąć. Często wiąże się to z naszym dzieciństwem i oczekiwaniami jakie stawiali nam nasi rodzice, opiekunowie, osoby dla nas ważne. Jeśli niesiemy takie wysokie wymagania do dorosłego życia, funkcjonujemy według schematu „osiąganie kolejnych wyzwań potwierdza, że jestem coś naprawdę wart”. Jeśli zapomnimy przy tym, że niezmiernie wiele czynników jest wokół nas  jest niezależnych od nas, zaczynamy doświadczać frustracji, stresu i obniżania poczucia własnej wartości.

Z drugiej strony, żyjemy obecnie w świecie promującym sukces, gdzie koncerny kosmetyczne, samochodowe, technologiczne i niezliczone serwisy kreują nam model wspaniałego, szczęśliwego życia, tworzą obraz szczęścia, wspaniałej rodziny i człowieka sukcesu. Nieświadomie tworzymy przez to naszą kolejną poprzeczkę, żyjąc z listą oczekiwań do spełnienia i wyobrażeniem, po czym poznamy, że jesteśmy ludźmi sukcesu. Dobry samochód, egzotyczne wakacje, ładne mieszkanie, dobry telefon, wspaniała praca, uzdolnione dzieci, zdrowy i młody wygląd, nieustannie dobry humor, pasmo sukcesów zawodowych… Im dłuższą tworzymy sobie listę, tym bardziej narażamy się na ryzyko frustracji i silnego stresu.

Zrób sobie krótki eksperyment: obejrzyj jeden blok reklamowy (15-20 minut) i zobacz, jakie życie proponują nam firmy, które chcą sprzedać swoje produkty. Zaobserwuj, jak uśmiechnięci są ludzie, ilu mają wokół przyjaciół, jak spędzają czas na wyjątkowych imprezach, pracują w pięknych i wyjątkowych biurach, mają drogie auta i drogie zegarki, jak radośni są na swoich wakacjach.. Jest idealnie..

Jak w tym wszystkim chronić siebie, mieć kontakt ze sobą prawdziwym, dbać o własne zdrowie i zarządzać stresem?

Aby skutecznie i świadomie zarządzać stresem, warto postawić na samoświadomość i edukację. Warto połączyć ze sobą wiedzę i praktykę na temat radzenia sobie z napięciami w życiu.

Dziś zapraszam Cię do jednego ćwiczenia, które będzie doskonałym początkiem w radzeniu sobie ze stresem.

Ćwiczenie zajmie Ci nie więcej niż 10 minut.

 1. Weź kartkę papieru i długopis
 2. Wypisz na kartce swoje własne wartości życiowe – wypisz ich 10
 3. Uporządkuj je według hierarchii- od najważniejszych do mniej ważnych
 4. Zakreśl trzy najważniejsze
 5. Teraz dopisz, w jaki sposób chcesz realizować 3 najważniejsze- co dokładnie chcesz robić i skąd wiesz, że je realizujesz.

 

Moja lista życiowych wartości

 1. ———————————————–
 2. ———————————————–
 3. ———————————————–
 4. ———————————————–
 5. ———————————————–
 6. ———————————————–
 7. ———————————————–
 8. ———————————————–
 9. ———————————————–
 10. ———————————————–

 

Moje 3 najważniejsze wartości życiowe:

 1. ———————————————–

Które moje codzienne działania realizują tę wartość?

———————————————————————————————————————————

———————————————————————————————————————————

 1. ———————————————–

Które moje codzienne działania realizują tę wartość?

———————————————————————————————————————————

———————————————————————————————————————————

 1. ———————————————–

Które moje codzienne działania realizują tę wartość?

———————————————————————————————————————————

———————————————————————————————————————————

Zachowaj tę listę dla siebie i potraktuj swoje życiowe wartości jako swój osobisty, ważny drogowskaz – niech wyznaczają Ci Twoją własną drogę.

Gdy następnym razem poczujesz, że zaczynasz odczuwać stres, frustrację, nadmiar oczekiwań, sprawdź swoją listę życiowych wartości, upewnij się, czy to, co powoduje napięcie, jest naprawdę Twoje i jak się ma do Twojej listy.

Sprawdź czy  jesteś na swoim własnym życiowym kursie…Szkolenia, które mogą Cię zainteresować:

Zarządzanie stresem i emocjami

siła wewnętrzna

asertywność

 

 

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.