Jakie mogą być źródła stresu? Zapraszam do lektury.
„Nie mogę znaleźć mojej torebki.. o nie! Pewnie zostawiłam ją w supermarkecie.. Albo ktoś ją ukradł! Na pewno ukradł ją ten człowiek, który patrzył mi przez ramię, kiedy wyjmowałam pieniądze z bankomatu, a w takim razie zna mój numer PIN – prawdopodobnie wyczyścił już moje konto albo sprzeniewierzył dane osobowe.. A to oznacza, że nie będę mogła opłacić w tym  miesiącu rachunków.. A jeśli bank postanowi zawłaszczyć mieszkanie? Będę zrujnowana. Skończę na ulicy.. Jak mogłam być taka głupia?”

 

Znasz ludzi, którzy myślą w ten sposób? To jest katastrofizowanie. To cecha charakterystyczna dla osób ze stanami lękowymi. To połączenie pesymizmu (tj. założenia, że w każdej sytuacji bardziej prawdopodobny jest skutek zły lub niepokojący niż ten dobry) oraz nad wyraz olbrzymiego poczucia zagrożenia Będzie nie tylko źle. Będzie b a r d z o źle.

Osobom, które katastrofizują trudno jest realistycznie ocenić wagę sytuacji: w tym samym stopniu denerwują się zarówno z powodu stosunkowo małego niepowodzenia jak i rzeczywistego nieszczęścia. Własną przyszłość zawsze widzą w najciemniejszych barwach i karmią swoja wyobraźnię przerażającymi scenariuszami.

Na jakość Twojego życia wpływa nie tylko to, co Ci się przydarza, ale przede wszystkim sposób, w jaki przetwarzasz informacje, uprzedzenia bądź życzliwe postrzeganie różnych rzeczy. Aby uciec z mentalnego więzienia, najpierw należy stać się świadomym uprzedzeń w swoim myśleniu, gdyż to ono najczęściej bywa pułapką i źródłem stresu. Katastrofizowanie jest jednym z podstawowych błędów w myśleniu. Katastrofiści rzadko borą pod uwagę osobiste, nawet minimalne, zasoby, które mogłyby im pomóc poradzić sobie z hipotetycznym dramatem. Osoby należące do tej grupy powinny odpowiedzieć na poniższe pytania, zanim znów dopadną ich czarne myśli:

  • Jak straszne jest to potencjalne zdarzenie na skali wszystkich złych sytuacji, które przydarzyły się w przeszłości lub mogłyby przydarzyć się w przyszłości?
  • Gdybym musiał poradzić sobie z prawdziwą tragedią, co bym n a p r a w d ę zrobił?
  • Jak radziłem sobie z innymi trudnościami w przeszłości? Co mi wtedy pomogło?

 

Chcesz wiedzieć więcej? Chciałbyś poznać najczęstsze pułapki myślenia, poznać inne źródła stresu i dowiedzieć się, jak ich uniknąć?

Weź udział w najbliższym szkoleniu „Zarządzanie stresem”

Poznasz sposoby radzenia sobie ze stresem, skuteczne techniki zarządzania emocjami, efektywne rozwiązania do wykorzystania w życiu codziennym.

Zapraszam.

 Interesuje Cię rozwój osobisty? Sprawdź nasze szkolenia:

Szkolenie zarządzanie stresem

Szkolenie asertywność Siła wewnętrzna