Stres pod kontrolą – dwa pytania łagodzące reakcję

Stres jest naszą fizyczną i emocjonalną reakcją na sytuację, w której wyzwania stawiane przez życie i napięcia zewnętrzne przekraczają naszą naturalną i postrzeganą zdolność poradzenia sobie. Także źródła stresu mogą pochodzić zarówno ze środowiska zewnętrznego (korki na drodze, konflikty, wymagania w pracy, problemy ze zdrowiem) jak i z naszej głowy (przyjmując postać lęków, żalu, zmartwień, ciągłego analizowania).

Stres przewlekły wpływa bardzo negatywnie na nasze zdrowie fizyczne. Może powodować np. napięcie mięśni żuchwy, ramion, lędźwiowego odcinka pleców, bóle głowy, bezsenność, wysokie ciśnienie i w konsekwencji problemy sercowe.  i  na nasz stan emocjonalny, warto znać sposoby kontrolowania stresu. Jeśli nie znamy sposobów radzenia sobie z naciskami w naszym życiu, doświadczamy także emocjonalnych skutków przewlekłego stresu. Do najpoważniejszych należą depresja i zaburzenia lękowe, objawiające się lękiem, narastającym napięciem, zmęczeniem i ciągłym poirytowaniem. Zdradliwe w lęku jest to, że nie jest on odpowiedzią na realne zagrożenie, lecz jedynie na nasze własne myśli. Przerażające wyobrażenia uruchamiają reakcje stresową a następnie lęk i przerażenie rosną, przez co wpadamy w błędne koło stresu.

Reakcje na naciski ze świata zewnętrznego są kwestią indywidualną. Niemniej jednak warto znać sposoby zdrowego radzenia sobie ze stresem. Jednym z wielu sposobów jest reakcja na stres polegająca na ocenie sytuacji.

W sytuacji stresowej odpowiedz sobie na dwa istotne pytania:

  1. Czy mam jakąkolwiek kontrolę nad tym, co się dzieje i czy mogę to zmienić w sytuację mniej groźną?
  2. Jak mogę w tej chwili poradzić sobie z emocjami będącymi reakcją na to zdarzenie i jego skutki?

I w taki oto sposób- zadając sobie powyższe pytania, w sytuacji, na którą możesz wpłynąć, będziesz mógł podjąć działania, które zmienią okoliczności na lepsze. Jeśli natomiast nie będziesz miał żadnego wpływu na stresor (pogoda, korki), dzięki uświadomieniu sobie tego faktu, Twoja reakcja na stres będzie łagodniejsza.

Jeśli interesuje Cię temat radzenia sobie ze stresem, zapraszam Cię na najbliższe szkolenie 16 września 2017 „Zarządzanie stresem” W czasie szkolenia będziemy dokładnie poznawali temat stresu i uczyli się zdrowych sposobów zarządzania swoimi reakcjami.

To także może Cię zainteresować:

silastres-baner

asertywnosc

Termin: 2-3.09.2017              Termin: 16.09.2017             Termin: 17.09.2017

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.