„To była totalna masakra” – jak dobór słów kształtuje rzeczywistość

Czy wiesz, że języki Indian amerykańskich nie mają słowa określającego „kłamstwo”? Pojęcie takie po prostu nie jest częścią ich języka. Tym samym nie jest też częścią ani ich myślenia ani zachowania. A w języku plemienia Tasadaj na Filipinach nie istnieją określenia wyrażające nienawiść, wojnę i antypatię.

Język, którego używamy, jest częścią naszej rzeczywistości– nazywając nasze uczucia, działania i doświadczenia, nadajemy im poprzez używane słowa kształt i istnienie. Określone zestawy słownictwa mogą wprowadzać nas w stany obezwładniające, odbierające siłę i kształtujące negatywną rzeczywistość. Możesz powiedzieć: „To tylko semantyka. Czy zabawa słowami może cokolwiek zmienić?” I słusznie. Jeśli ograniczymy się jedynie do zmiany słowa, nie zmienimy swoich odczuć. Jeśli jednak wykorzystamy nowe słowo, by złamać własne nawykowe wzorce emocjonalne, zmieni się wszystko.

Napisz swój własny słownik transformacji języka– zbieraj zestawy słów, którymi będziesz opisywać rzeczywistość, zmieniając dotychczasowe wzorce emocjonalne. Nowe słowa mają za zadanie wywołać dystans i uśmiech, przynieść całkowicie odmienne uczucia i pozwolić spojrzeć na Twoje doświadczenia w zupełnie inny, nowy sposób. Przykład? To samo zdarzenie, nazwane „totalną masakrą” lub „swoistą niedogodnością” będzie miało zupełnie inny wpływ na Ciebie i na Twój odbiór tego zdarzania. Jeśli „kłótnię” ze swoim partnerem nazwiecie „burzliwą wymianą zdań”, poziom intensywności emocjonalnej tego zdarzenia nigdy nie będzie już taki, jak w przypadku „kłótni”.

Jeszcze kilka prostych, czasem śmiesznych przykładów?

Jestem przygnębiony – wyciszę się, zanim zacznę działać

Czuję się zagubiony – poszukuję

Jestem smutny – sortuję myśli

Jestem zestresowany – mam dużo energii

On jest idiotą – wygłasza alternatywne opinie

Chcesz potrenować? Jak zastąpisz słowa „mam doła”, „jestem rozczarowany”, „nienawidzę tego”, „wściekam się”? 🙂

Poobserwuj język, jakiego używasz i zacznij stosować swoje własne „zamienniki”. Doświadcz życia, w którym poprzez Twój własny i świadomy dobór słów spotykają Cię czasem „niedogodności”, „zaskakujące sytuacje” i „wyzwania”. Sprawdź, jak to jest mieć w swoim słowniku słowa: „pełen pasji”, „fascynujący”, „niespotykany”, „doskonały”.

Celem słownika jest z jednej strony zmniejszanie uczuć negatywnych do poziomu, na którym nie sprawiają Ci już one problemu i z drugiej strony zwiększenie intensywności uczuć pozytywnych i przenoszenie ich na wyżyny przyjemności i Twojej siły. Twój dobór słów zależy od Ciebie.

Życzę Ci przy tym dobrej zabawy. ?

Na podstawie książki: Anthonego Robbinsa „Obudź w sobie olbrzyma”


Najbliższe szkolenia, które mogą Cię zainteresować:

silastres-baner

asertywnosc

Termin: 8-9.07.2017              Termin: 16.09.2017             Termin: 17.09.2017

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.