Podpadł Ci pracownik? Zanim zwolnisz przeczytaj

Jakiś czas temu, w trakcie bardzo ciekawej sesji coachingowej, rozmawiałam z moim Klientem, właścicielem firmy produkcyjnej, o trudnej dla niego decyzji zwolnienia z firmy jednego z elektryków.

Chłopak „podpadł” kilkukrotnie swojemu bezpośredniemu szefowi – pracownik spóźniał się, zawalał swoją pracę, nie przychodził też czasem do pracy „z zaskoczenia”. Równocześnie firma miała ogromną ilość zleceń i pracy.

🎥 Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej na mój kanał na YouTube

Gdy bezpośredni kierownik tego pracownika miał już dość, po emocjonalnej naradzie z moim Klientem, czyli właścicielem firmy, zdecydował, że zwalnia podwładnego. Jak postanowił, tak zrobił, elektryk otrzymał wypowiedzenie.

Zaskoczony pracownik


Następnego dnia po otrzymaniu wypowiedzenia zwolniony pracownik pojawił się w gabinecie właściciela firmy, by odebrać jakieś dokumenty. Mieli okazję chwilę porozmawiać o tym, co się wydarzyło.

Wiesz, co najbardziej zaskoczyło właściciela firmy? Zdanie, które usłyszał od byłego już pracownika. Brzmiało ono mniej więcej tak: „Szefie – powiedział chłopak – ja rozumiem, że macie prawo mnie zwolnić, ale to było dla mnie totalne zaskoczenie. Ja naprawdę nie wiem do końca, dlaczego mnie tak potraktowaliście.”

„Gdy to usłyszałem – powiedział mój Klient – Dopiero wtedy mnie olśniło. W chwili emocji i niezadowolenia sięgnęliśmy od razu po ostateczne rozwiązanie. A ten człowiek nawet nie wiedział, o co nam właściwie chodziło!”

Co się wydarzyło?

Przełożony obserwował wpadki podwładnego od kilku tygodni, gromadził na niego „kwity”, aby w końcu, w emocjach i złości, sięgnąć po ostateczne rozwiązanie. Zapomniał równocześnie, że miał w międzyczasie szereg szefowskich narzędzi, dzięki którym pracownik mógł mieć szansę sam skorygować swoje niewłaściwe zachowanie.

Współpracując z managerami, podobną strategię działania (czyli: widzę, co pracownik robi źle, gromadzę listę wpadek, zwalniam), spotykam naprawdę często.

Warto wiedzieć, że bez takich etapów, jak dostrzeżenie sprawy przez szefa, rozmowa korygująca, zapowiedź kary, ukaranie i rozmowa ostatniej szansy, możemy zatrudniać i zwalniać w nieskończoność.

Czasem słyszę od menedżerów, że „Pracownik powinien się sam domyślić„. Niekoniecznie. Jeśli zarządzasz zespołem, Twoi ludzie mają prawo wiedzieć, czego wymagasz, jakie są Twoje standardy i co przekracza Twoje granice zasad.

Jak mają wyglądać te etapy reagowania menedżera? Jak przeprowadzać je w praktyce? Który z nich jest strategiczny? I jak zarządzać, by ludzie mieli szansę sami korygować swoje zachowania?

Sześciu etapów reagowania uczymy się na moim Szkolenie „Menedżer: Skuteczne zarządzanie i wyznaczanie zadań”. Poznaj praktyczne narzędzia zarządzania swoim zespołem i… poznaj siebie jako szefa. Polecamy.

[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

Bądź z nami w kontakcie i otrzymuj informacje o nowościach, artykułach i nadchodzących szkoleniach.

[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.