Szef, który ma dużo czasu

Jak wygląda Twój szefowski tydzień pracy? Czy pracujesz po godzinach i masz niekończącą się listę zdań? Wciąż dzwoni Ci telefon i masz poczucie, że przez większość czasu reagujesz na to, co przynoszą Ci codzienne zdarzenia? Czy Twój zespół regularnie przychodzi z pytaniami i problemami?

Jeśli poszukujesz zmiany w swoim zarządzaniu, zacznij od przyjrzenia się dwóm obszarom swojego funkcjonowania:

  • Po pierwsze: organizacji własnego działania.

Czyli dokonaj analizy tego, jak się organizujesz w swoich zadaniach. Na ile jest to efektywne i gdzie masz przestrzeń do poprawy.

  • Po drugie: jak wygląda w Twoim wykonaniu delegowanie i wykorzystanie potencjału zespołu, którym zarządzasz.

🎥 Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej na mój kanał na YouTube

Organizacja własna

W organizowaniu własnego czasu i działania możesz być bardzo dobry, bardzo słaby, lub gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami. Jeżeli od dłuższego już czasu wciąż nie starcza Ci czasu na ważne rzeczy, na strategiczne myślenie, na planowanie i robienie tego, co ważne, warto zatrzymać się i dokonać analizy swoich działań.

Przyjmij, że nawet małe modyfikacje w organizowaniu się w ciągu dnia i tygodnia dadzą duże rezultaty, jeżeli wprowadzisz nowe nawyki i standardy działania. Przyjrzyj się więc uważnie i bardzo świadomie, jak wygląda Twój dzień pracy. Od czego zaczynasz? Czy robisz na początku plan? W jaki sposób reagujesz na przychodzące telefony? Czy odbierasz każde przychodzące połączenie? Czy wciąż masz otwartą skrzynkę mailową i widzisz powiadomienia, gdy przychodzą kolejne wiadomości? Jak wpływa to na Twoje skupienie?

Dobra organizacja to zawsze przede wszystkim kwestia planowania, skupienia uwagi na celu i świadome decydowanie, czym będziesz się zajmować, z czego zrezygnujesz, a co przesuniesz na kolejny dzień. Jeśli nie masz planu, reagujesz na to, co się dzieje i co przyniosą Ci inni.

Delegowanie

Delegowanie to wykorzystywanie potencjału swojego zespołu. Aby Twoim podwładni odpowiedzialnie realizowali cele, potrzebujesz trzech rzeczy:

  1. uwierzyć, że Twój zespół jest w stanie realizować ambitne zadania
  2. konsekwentnie delegować, czyli realnie przekazywać obszary odpowiedzialności, projekty i zadania do wykonania
  3. uznać, że zbudowanie odpowiedzialności w zespole wymaga czasu i jest Twoim zadaniem. Oznacza to, że zespół sam z siebie nie musi być od razu samodzielny i odpowiedzialny. To Twoje szefowskie zadanie NAUCZYĆ zespół odpowiedzialności. Do tego potrzebujesz czasu i konsekwentnych działań. Ludzie nie nauczą się odpowiedzialności w tydzień lub w miesiąc, to długofalowy projekt, w rezultacie którego stworzysz w zespole środowisko odpowiedzialności i współpracy.

Szef, który ma dużo czasu i ma dojrzały, samodzielny, odpowiedzialny zespół „samograj”, z pewnością wcześniej się napracował i włożył w usprawnienie organizacji własnej i zespołu, konsekwentny i systematyczny wysiłek.

Podsumowując: chcesz być mniej zapracowanym szefem? Wyznacz sobie dobrze sformułowany cel w tym zakresie, a następnie podejmij świadome działania w obszarach organizacji i delegowania, by w przeciągu na przykład jednego roku przejść drogę od teraz do wyznaczonego celu.

Powodzenia.

[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZYSKAJ:

Najnowsze artykuły, hity cenowe, nadchodzące kursy!

[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]
Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.