Szef, który ma dużo czasu
Jak wygląda Twój szefowski tydzień pracy? Czy pracujesz po godzinach i masz niekończącą się listę zdań? Wciąż dzwoni Ci telefon i masz poczucie, że przez większość czasu reagujesz na to, co przynoszą Ci codzienne zdarzenia? Czy Twój zespół regularnie przychodzi z pytaniami i problemami?
Jeśli poszukujesz zmiany w swoim zarządzaniu, zacznij od przyjrzenia się dwóm obszarom swojego funkcjonowania:
- Po pierwsze: organizacji własnego działania.
Czyli dokonaj analizy tego, jak się organizujesz w swoich zadaniach. Na ile jest to efektywne i gdzie masz przestrzeń do poprawy.
- Po drugie: jak wygląda w Twoim wykonaniu delegowanie i wykorzystanie potencjału zespołu, którym zarządzasz.
🎥 Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej na mój kanał na YouTube
Organizacja własna
W organizowaniu własnego czasu i działania możesz być bardzo dobry, bardzo słaby, lub gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami. Jeżeli od dłuższego już czasu wciąż nie starcza Ci czasu na ważne rzeczy, na strategiczne myślenie, na planowanie i robienie tego, co ważne, warto zatrzymać się i dokonać analizy swoich działań.
Przyjmij, że nawet małe modyfikacje w organizowaniu się w ciągu dnia i tygodnia dadzą duże rezultaty, jeżeli wprowadzisz nowe nawyki i standardy działania. Przyjrzyj się więc uważnie i bardzo świadomie, jak wygląda Twój dzień pracy. Od czego zaczynasz? Czy robisz na początku plan? W jaki sposób reagujesz na przychodzące telefony? Czy odbierasz każde przychodzące połączenie? Czy wciąż masz otwartą skrzynkę mailową i widzisz powiadomienia, gdy przychodzą kolejne wiadomości? Jak wpływa to na Twoje skupienie?
Dobra organizacja to zawsze przede wszystkim kwestia planowania, skupienia uwagi na celu i świadome decydowanie, czym będziesz się zajmować, z czego zrezygnujesz, a co przesuniesz na kolejny dzień. Jeśli nie masz planu, reagujesz na to, co się dzieje i co przyniosą Ci inni.
Delegowanie
Delegowanie to wykorzystywanie potencjału swojego zespołu. Aby Twoim podwładni odpowiedzialnie realizowali cele, potrzebujesz trzech rzeczy:
- uwierzyć, że Twój zespół jest w stanie realizować ambitne zadania
- konsekwentnie delegować, czyli realnie przekazywać obszary odpowiedzialności, projekty i zadania do wykonania
- uznać, że zbudowanie odpowiedzialności w zespole wymaga czasu i jest Twoim zadaniem. Oznacza to, że zespół sam z siebie nie musi być od razu samodzielny i odpowiedzialny. To Twoje szefowskie zadanie NAUCZYĆ zespół odpowiedzialności. Do tego potrzebujesz czasu i konsekwentnych działań. Ludzie nie nauczą się odpowiedzialności w tydzień lub w miesiąc, to długofalowy projekt, w rezultacie którego stworzysz w zespole środowisko odpowiedzialności i współpracy.
Szef, który ma dużo czasu i ma dojrzały, samodzielny, odpowiedzialny zespół „samograj”, z pewnością wcześniej się napracował i włożył w usprawnienie organizacji własnej i zespołu, konsekwentny i systematyczny wysiłek.
Podsumowując: chcesz być mniej zapracowanym szefem? Wyznacz sobie dobrze sformułowany cel w tym zakresie, a następnie podejmij świadome działania w obszarach organizacji i delegowania, by w przeciągu na przykład jednego roku przejść drogę od teraz do wyznaczonego celu.
Powodzenia.
[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZYSKAJ:
Najnowsze artykuły, hity cenowe, nadchodzące kursy!