Jak przygotować się do „trudnej” rozmowy z pracownikiem
Dlaczego trudna rozmowa z pracownikiem jest trudna? Moja definicja jest dość prosta. To taka rozmowa, która budzi w Tobie emocje. Zatem, jeżeli masz możliwość, by do takiej rozmowy się przygotować, zrób to starannie i z uwagą, a pomożesz sobie i wpłyniesz pozytywnie na relację z drugą osobą.
Jak zbudować plan trudnej rozmowy?
Pierwsze i absolutnie strategiczne – odpowiedz sobie na pytania: Co jest dla Ciebie celem tej rozmowy? Jaki chcesz osiągnąć rezultat? Jakie chcesz zobaczyć efekty?
Dobrze określony cel zapisz sobie na kartce. Zapisany, będzie azymutem i punktem odniesienia w czasie rozmowy, szczególnie, gdy zaczną się pojawiać emocje.
Już samo precyzyjne określenie celu na rozmowę, może być trudne, szczególnie, gdy już na samą myśl o czekającej Cię rozmowie towarzyszą Ci emocje. Gdy w czasie sesji coachingowych przygotowuję Klientów do takich ważnych rozmów, na pytanie „Co chcesz osiągnąć w tej rozmowie?” często mówią coś w stylu: „Chcę, żeby mój pracownik zrozumiał mój punkt widzenia”.
Czy to jest dobry cel? Żeby to zweryfikować zadaję im wtedy kolejne pytanie: „Co Ci da to, że on zrozumie? Po co Ci to zrozumienie?” Tak postawione pytania pozwalają zweryfikować, czy określony cel ma sens. Często odkrywamy, że istotą spotkania, nie jest to, żeby druga osoba zrozumiała, tylko np. zaakceptowała oczekiwania szefa. A to już zmienia plan całej rozmowy i „zabezpiecza” emocjonalnie jej przebieg.
Jak będziesz mieć już pewność, że wyznaczyłeś sobie na spotkanie cel, na którym naprawdę Ci zależy, pamiętaj, że każde dobre spotkanie ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Plan na spotkanie jest więc bardzo prosty: (1) Powiedz, o czym będziesz mówić (2)Powiedz, co zapowiedziałeś (3)Podsumuj, mówiąc co powiedziałeś.
Zaplanuj też przestrzeń na dyskusję to, że wysłuchasz drugiej strony. W zakończeniu zadbaj, by zebrać wnioski oraz ewentualnie ustalić kolejne kroki.
Gdy będziesz już mieć to wszystko, przećwicz wyrażenie słowami swojego stanowiska. Następnie zajmij się jeszcze stroną emocjonalną spotkania. Pomyśl, co może się wydarzyć, co może wytrącić Cię z równowagi. Jakie emocje mogą Cię dopaść i jak chcesz być obecny. Odegraj w wyobraźni scenariusz rozmowy. Wyobraź sobie siebie, jak w opanowany sposób reagujesz, jak jesteś w tej rozmowie merytoryczny i rzeczowy. To wszystko będzie pomocne i bardzo wspierające. Powodzenia.
Życzę dobrych, konstruktywnych, zrównoważonych i empatycznych rozmów, nawet gdy myślisz o nich „trudne”.
[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]
Podobał Ci się artykuł? Zostaw swój e-mail, dostaniesz informacje o następnych. 🙂
[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]