Style komunikacji w zarządzaniu. Szef czerwony, szef zielony.

Gdy w Twoim zespole pojawia się problem i ludzie są tym bardzo poruszeni, na co zwrócisz uwagę? Czym się zajmiesz? Jak zareagujesz?

Czy szybko zabierzesz się za analizę sytuacji, opracowanie możliwych ścieżek postępowania i rozwiązywanie problemu czy też będziesz raczej prowadzić rozmowy, skupisz się na nastroju, dostrzeżesz w sytuacji emocje ludzi? Ogólnie, czy najpierw będziesz chcieć skupiać się na szybkim rozwiązaniu czy na tym, co przeżywają inni? To, co robisz, gdy pojawia się problem, jest wynikiem tego, jaki masz styl komunikacji i osobowości i co jest dla Ciebien w otaczającej rzeczywistości priorytetowe.

Szef czerwony, szef zielony – pojęcia

Pojęcia „szef czerwony” i „szef zielony” zaczerpnęłam z badania DISC, kwestionariusza, który określa, jak komunikujemy się z innymi i jak zachowujemy się w sytuacjach kryzysowych. DISC dzieli style na 4 kolory i dziś opowiem o dwóch z nich: osobowości (i stylu komunikacji) czerwonej i zielonej.

Szef czerwony jest zorientowany na działanie. Myśli o zadaniach, celu, rozwiązywaniu problemów. Szef zielony natomiast: na relacje i analizę. Bardziej na rozmyślanie o sytuacji niż o natychmiastowych decyzjach i działaniu.

Gdy „czerwony” widzi smutnego człowieka, natychmiast chce zabrać się za działania w kierunku rozwiązania sprawy. Nie interesuje go nawet szczególnie powód- bardziej od razu „task”, jakie rozwiązanie zmieni sytuację. Gdy „zielony” widzi tego samego smutnego, chce zaopiekować się jego uczuciami, posłuchać, porozmawiac o tym, co się wydarzyło. Stworzyć bezpieczną przestrzeń dla przeżyć tej osoby.

Jakim profilem DISC jesteś?

Jeśli jesteś w profilach DISC czerwony i słyszysz, że należy „przytulać” stan emocjonalny, aż będzie cię nosić z niecierpliwości i irytacji na marnowanie czasu. Możesz mieć myśli: „szkoda czasu na skupianie się na przeżyciach!” „Trzeba działać!” „Jak możemy temu zaradzić?”.

Jeśli jesteś zielony i ktoś podsuwa ci rozwiązania lub sam zabiera się za rozwiązywanie problemu, będziesz protestować, że przecież potrzeba czasu, by zaopiekować się sytuacją, uczuciami i nastrojem ludzi.

W trakcie prowadzonych przeze mnie warsztatów, gdy uczestnicy robią test osobowości, którym są kolorem i zaczynają ze sobą rozmawiać, dyskusje sięgają czasem emocjonalnego zenitu. Bo uznanie, że inni mają inaczej, jest często wprost nie do uwierzenia i ogarnięcia. Dlatego też, gdy już wiemy i uznamy, że można się różnić lub gdy będąc szefem, rozumiem, jak mam i jak mają inni, świat zmienia się na bardziej współpracujący i lepiej skomunikowany.

Dla tych z Was, którzy słyszą o kolorach i badaniu DISC pierwszy raz, podkreślę raz jeszcze, że kolory są nie tylko 2, lecz aż 4.

Podsumowując, jeśli zarządzasz, miej świadomość, jaki kolor dominuje u Ciebie, jakie kolory mają ludzie w Twoim zespole. Warto, by zespół rozumiał, jak jest podobny i jak jest różny „kolorystycznie”. To wiele usprawnia. Pomaga być lepszym nadawcą komunikatów oraz lepszym ich odbiorcą. Świadomość różnorodności zwiększa dystans i wyrozumiałość. Motywuje też do rozwoju.

Bo jaki kolor jest najlepszy?

Wiadomo — nie ma takiego.

Właściwe pytania to: czy potrafię wejść do świata innych kolorów i uznać ten świat? Czy potrafię napisać maila, wiedząc, co jest ważne dla drugiej strony? Jak odbiorę odpowiedź mailową o treści „ok”, przesłaną na mojego maila, który miał 5 akapitów?

Jeśli więc już wiesz, że jesteś bardziej czerwony i wolisz działać niż się zastanawiać i rozczulać, wykorzystuj swoje mocne strony i buduj rozwiązania. Równocześnie pamiętaj, że zieloni inaczej przetwarzają świat i potrzebują chwili, by się ogarnąć.

Jeśli jesteś zielony i umiesz budować relacje, dostrzegasz emocje innych ludzi — także wykorzystuj swoje mocne strony. Wzmacniaj świat relacji i emocji. Ale też korzystaj z zasobów tych, którzy działają, widzą wyraźnie cel i skupiają się na rozwiązaniach. Dzięki temu zrozumieniu można osiągnąć niesamowitą synergię! Razem jesteście mocą i razem osiągniecie więcej.

[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZYSKAJ:

Najnowsze artykuły, hity cenowe, nadchodzące kursy!

[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.