Ryzykowna asertywność

Rozmawiam ostatnio z Adamem, menedżerem zarządzającym dużym zespołem technicznym. Nasza rozmowa dotyczyła jego relacji z pracownikami, stawiania im granic w codziennych rozmowach. Adam miał wątpliwości.

W rozmowie przeszliśmy od relacji w pracy do rozmowy o jego relacji z żoną. Napomknął, że czasem jej czegoś nie mówi, „żeby nie denerwować”, czasem, „bo się boi jak ona zareaguje”.

Na moje pytanie, czy Adam był już u mnie na szkoleniu z asertywności, odpowiedział z przekonaniem: „Nie, nie byłem i wciąż nie czuję się gotowy na naukę asertywności”.

Asertywność a relacje

Zaciekawiłam się, i to bardzo. Podjęliśmy bardziej dogłębną rozmowę na temat jego „nieczucia się gotowym” i wyszło, że ma mnóstwo obaw i po prostu się boi, co będzie, gdy zacznie być asertywny w pracy, a jeszcze bardziej w domu.

  • Czy asertywność jest bezpieczna?
  • Czy pozwala ocalić relacje?
  • Czy niesie ryzyko samotności?

Szliśmy wspólnie z nim przez te, jakże słuszne, pytania.

Rozumiem te obawy i uznaję wątpliwości, czy asertywność niesie ryzyko narażenia dotychczasowych relacji na zmianę.

Równocześnie jednak wierzę (i w rozmowie z Adamem także to poruszyliśmy), że przy obawach o relacje vs. asertywność warto dlatego zadać sobie kilka najważniejszych pytań.

  • Które moje relacje są zagrożone?
  • Na jakich fundamentach obecnie się opierają?
  • Co te relacje mi dają, a co odbierają?

Ryzykowna asertywność i co dalej?

Asertywność jest ryzykowna, czasem wymaga rezygnacji z czegoś. Każdemu nowemu „TAK” (powiedzianemu sobie i swoim potrzebom) odpowiada też jakieś „NIE” (powiedziane innym).

Na koniec można zadać więc sobie pytanie: Czy warto coś zmieniać? Za odpowiedzią zawsze stoi człowiek. Stoisz Ty i Twój dobrostan. Więc WARTO.

A co z Adamem? Jak zakończyła się nasza wnikliwa rozmowa? Zarezerwował sobie na koniec w kalendarzu termin na edycję asertywności dla menedżerów. Dlatego będziemy działać dalej!

[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZYSKAJ:

Najnowsze artykuły, hity cenowe, nadchodzące kursy!

[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]
Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.