Jesteś jedyną osobą, która zostanie z Tobą do końca życia

„Dzieci są najważniejsze!”, „Szanuj swoich rodziców!”, „A pomyślałaś, co ludzie powiedzą?”. Jeżeli od dziecka uczono nas, że poświęcanie się jest piękną cechą i że przy podejmowaniu decyzji należy najpierw brać pod uwagę innych ludzi, a dopiero na końcu swoje potrzeby, żyjemy w przeświadczeniu, że inaczej postępują tylko egoiści…

Każdego dnia stajemy przed wyborami, jak postąpić. Czy robić coś dla siebie, zgodnie z własnymi przekonaniami, czy postąpić jednak tak, by zadowolić innych?

Gdzieś głęboko w nas mamy często  świadomość, że życie i robienie czegoś, by zadowolić innych ludzi, wiąże się z pominięciem swoich potrzeb i ma swoją cenę. Jednak w obliczu dylematów i poważnych życiowych wyborów, często rezygnujemy z siebie na rzecz innych, na rzecz relacji z nimi, na rzecz ich szczęścia. Wybieramy poświęcanie się, czyli, tak naprawdę, robienie kosztem siebie.

Jak sprawdzisz, czy żyjesz w zgodzie ze sobą?

Gdzie więc jest granica?

Granicą jest różnica między zaangażowaniem w relacje a poświęceniem dla innych. To dwa różne stany, dwie różne rzeczy. Bo angażowanie się w relacje, współpraca, szukanie dobrych rozwiązań i robienie z energią rzeczy dla innych jest zdrowe i ma sens. Poświęcanie się natomiast, w długim okresie czasu, jak wspomniałam wcześniej, ma swoją cenę. Ceną jest żal i rozgoryczenie z powodu rezygnacji z siebie. Żal i rozgoryczenie, które albo trzymamy przez lata w sobie, albo ich gorycz pozlewamy na najbliższych.

Koniec końców, traci na tym nie tylko osoba, która się poświęca. Tracą też ci ludzie wokół, których nasz żal, gorycz i pretensje także dotykają (na przykład dzieci, partner życiowy).

Do głębokiej refleksji nad tym zachęciła mnie myśl, jaką niedawno przeczytałam.

Jeżeli zastanawiasz się, jak w życiu postąpić i masz wątpliwość, czy wybrać siebie, czy innych, weź zawsze pod uwagę to, że jesteś jedyną osobą, która zostanie z Tobą do końca życia. Wziąwszy to pod uwagę, podejmij najlepszą decyzję.

Dlaczego poświęcamy się, zamiast wybrać siebie?

Często wpisany jest w to strach. Boimy się utraty relacji, tego, że ktoś przestanie nas lubić, braku akceptacji, negatywnej reakcji ze strony  innych. I poświęcanie się ma być receptą na te lęki.

Gdy czujesz, że to, co się dzieje, jest poświęceniem, pamiętaj, że prawdziwe relacje zawsze zostaną. W prawdziwych relacjach zawsze jest miejsce na wzajemne wspieranie się i szacunek. Nie bójmy się końca relacji, w których nie ma równowagi. Rozstania są naturalną częścią życia.

Jeżeli więc myślisz, jak postąpić i kogo wybrać, pomyśl, że warto wybrać siebie, postąpić według własnych potrzeb. To ty odpowiadasz za siebie, swoje życie i szczęście. I tylko ty będziesz ze sobą do ostatniego dnia swojego życia. Tak więc — to twoja bardzo ważna relacja. Z samym sobą. Nie spraw sobie zawodu.

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.