Król Salomon władał Izraelem 3 tysiące lat temu. Zasłynął przede wszystkim z mądrości, z jaką rządził swoim krajem. Panowanie nad rozległym królestwem sprawiało, że czuł się samotny, dlatego zapragnął posiąść wiedzę o tym, jak zmienić swój nastrój, kiedy tylko zechce.

Wezwał na dwór najlepszych rękodzielników oraz najmądrzejszych doradców w całym państwie i rozkazał:

„Zróbcie mi pierścień i wyryjcie na nim napis. Umieśćcie słowa, które zmienią mój nastrój, jakikolwiek by on nie był – smutek w radość lub radość w smutek.”

szkolenie warszwa

Doradcy zmagali się z tym zadaniem przez wiele miesięcy, szukali największych mędrców na świecie, aż wreszcie znaleźli rozwiązanie. Udali się do rękodzielnika, który wykuł najpiękniejszy pierścień w historii dziejów, i powiedzieli mu, co ma na nim wyryć.

W końcu zanieśli pierścień Salomonowi. Wyryte na nim słowa brzmiały: „To także przeminie”.

Doradcy Salomona znali następującą mądrość:

„Przez cokolwiek teraz przechodzisz, to także przeminie”.

warsztat rozwoju osobistego

W życiu wiele rzeczy dzieje się poza naszą kontrolą. Począwszy od tak stresujących sytuacji jak utrata pracy, zdrowia czy bliskiej osoby, a skończywszy na sytuacjach z życia codziennego – jak nieporozumienia z partnerem, sprzeczka w pracy, uciążliwi sąsiedzi… Na zdarzenia nie mamy wpływu, ale na przeżywane emocje – stres, złość, smutek – już tak. Jeśli zapamiętasz mądrość króla Salomona, będziesz umieć bardziej panować nad sposobami przeżywania tego, co Cię spotyka. W życiu zawsze zdarzać się będą mniej lub bardziej stresujące chwile, ale to my sami możemy zmienić swoje nastawienie do nich. Pamiętajmy mądrość króla Salomona: wszystko z czasem przemija i nie warto za długo trwać w przeszłości.

Osoby, które podobnie jak król Salomon, chciałyby pogłębić wiedzę na temat zarządzania swoimi emocjami i stresem, zapraszam na moje szkolenie “Zarządzanie stresem i emocjami” już 13 października w Warszawie.