Rybak i menedżer, czyli kiedy zasługujesz na odpoczynek?

Czujesz, że potrzebujesz odpoczynku, jednak nie potrafisz odpuścić? Jesteś przez to zbyt wyczerpany, aby cieszyć się z odpoczynku i z niego korzystać? Żyjesz z poczuciem, że jeśli będziesz więcej pracować, dostaniesz większą nagrodę, bardziej zasłużysz na przyjemności i relaks? Zapraszam do lektury opowieści o rybaku i menedżerze. Zarządzanie stresem

Pewien ciężko pracujący menedżer spędzał wakacje w pobliżu afrykańskiej wioski rybackiej. Każdego ranka widział małą łódź powracającą na nabrzeże Któregoś dnia spytał rybaka, ile czasu zabiera mu łowienie ryb.

-Niewiele – odparł rybak

-W takim razie dlaczego nie zostałeś dużej na morzu i nie złowiłeś więcej?

Rybak wyjaśnił, że jego połowów wystarcza, by wykarmić rodzinę, więc menedżer spytał:

-A co robisz przez resztę czasu?

Śpię do późna, bawię się z dziećmi, po południu ucinam sobie drzemkę pod palmą i idę do baru z przyjaciółmi, gram i śpiewam  piosenki, Mam dobre życie – odpowiedział rybak.

Menedżer był przerażony tą strata czasu:

– Skończyłem studia na Harwardzie i mogę ci pomóc. Powinieneś zacząć od łowienia dłużej każdego dnia. Będziesz mógł sprzedawać całą nadwyżkę ryb. Z wpływów kupisz większa łódź. To przyniesie ci dodatkowe pieniądze, więc będziesz mógł kupić druga i trzecią oraz zatrudnić ludzi, aż będziesz dysponował dużą flotą, Zamiast sprzedawać na targu, będziesz mógł negocjować bezpośrednio z przetwórniami. W końcu otworzysz własną, Wtedy będziesz mógł porzucić tę wioskę, przenieść się do dużego miasta i otworzyć biuro, żeby kierować swoim biznesem!

-Ile czasu na to potrzebuję? Zapytał rybak

– Będzie ci potrzebny 20-letni biznesplan – odparł menedżer.

– A co będę robił, jak mój biznes stanie się naprawdę wielki? – spytał rybak

-Wtedy będziesz mógł spędzać weekendy w małej wiosce nad morzem, spać do późna, bawić się z dziećmi, chodzić na ryby, ucinać siebie popołudniowe drzemki i relaksować się wieczorami , śpiewając i pijąc z przyjaciółmi..Zarządzanie stresem

Jaki morał nasuwa Ci się z tej opowieści?

Myślałeś kiedykolwiek, że przepracowanie nie jest cnotą? Jeśli motywujesz się wciąż do cięższej pracy, ryzykujesz wyczerpaniem, depresją i całkowitym brakiem poczucia spełnienia. Aby osiągnąć więcej, pracuj sprytniej. Zarządzaj swoim czasem oraz priorytetami i ulepszaj sposoby swojego działania- zarządzaj swoim stresem. Daj sobie czas nacieszyć się tym, co osiągnąłeś! Pracuj mądrze i spędzaj więcej czasu na zabawie.

Po co? W trosce o swoje szczęście, zdrowie i życiową równowagę. 🙂

Powodzenia.To także Cię zainteresuje:

life-balance silaasertywnosc

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.