Temat wyznaczanie celów zacznę od mojego ulubionego fragmentu z „Alicji w Krainie Czarów”:

– Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – zapytała Alicja?
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak.
– Właściwie wszystko mi jedno.
– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.
– Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia.
– Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

Codziennie podejmujemy decyzje, aby coś osiągnąć, coś zrealizować. Pojawiają nam się nowe plany. Jednak aby coś osiągnąć, gdzieś dojść, musimy określić, co chcemy osiągnąć i gdzie chcemy dojść. To jest właśnie wyznaczanie celów. Bez ich określenia nie jesteśmy w stanie rozpocząć naszej „podróży”.

I tak np. jeśli czujemy się niespełnieni w pracy, to rodzi się nam cel związany ze znalezieniem lepszej pracy. Jeżeli mamy problemy z naszym ciałem, zdrowiem, np. z nadwagą – to rodzi się cel związany z rozwiązaniem tej sytuacji. Jeżeli w firmie nie jesteśmy zadowoleni z wyników sprzedaży– to wyznaczamy cel związany ze wzrostem sprzedaży.

Formułowanie celu

Może się to z jednej strony wydać bardzo proste. Cóż w tym może być trudnego, np. wyznaczamy sobie cel: „chcę znaleźć pracę”, albo „chcę schudnąć” czy też „chcę, aby w firmie wzrosła sprzedaż”.

Dobrze określiliśmy cele? Spójrzmy na każdy z osobna:

Cel: „Chcę znaleźć pracę”. Dobrze, ale jaką, gdzie, w jakim czasie? Czy jeśli za pięć lat znajdę pracę, z której nie będę zadowolony/na, to czy osiągnąłem/łam cel? Patrząc na konstrukcję celu powinienem/nam być zadowolony/na – przecież znalazłem/łam pracę.

Cel: „Chcę schudnąć”. Ale ile, w jakim czasie? Czy jeśli po roku „zrzucę” 0,1 kg, będę zadowolony/na? Zgodnie z celem powinniśmy być – przecież schudłem/łam.

Cel: „Chcę, aby w firmie wzrosła sprzedaż”. Jeśli po roku firma sprzeda o jeden produkt więcej, to czy to będzie zadowalający wynik, czy poczujemy, że zrealizowaliśmy cel? A przecież założony cel został osiągnięty.

No właśnie- określenie celu tak, jak w powyższych wypadkach, nie jest gwarancją zadowolenia. Co więc zrobiliśmy źle?

Odpowiedź nasuwa się sama – cele zostały niedookreślone, zostały źle skonstruowane.

Dobrze wyznaczony cel jest naszym drogowskazem, zawiera mapę, instrukcję, motywuje do działania. Warto więc poświęcić czas, aby cel dobrze sformułować.Szkolenia i warsztaty 0 wyznaczaniu celów:

coaching

 

 

Zainteresował Cię temat?

Więcej  możesz dowiedzieć się na szkoleniu „Wyznaczanie zadań S.M.A.R.T.”

Zapraszam.