Realizuj swoje marzenia tak, jak prowadzisz samochód.

Kilka tygodni temu znalazłam interesujące porównanie- aby prowadzić własne życie i realizować swoje marzenia w taki sposób, w jaki prowadzimy samochód.

O co chodzi?

Wyobraź sobie swoje marzenia, które nosisz w swych myślach, w swojej głowie. Możesz je tak nosić tygodniami, miesiącami i latami. Kiedy takie marzenia możesz zrealizować? Dopiero wtedy, gdy zamienisz je w plan działania i wyznaczysz cele, które doprowadzą Cię do ich osiągnięcia.

Skąd analogia do prowadzenia samochodu?

Z prowadzeniem auta jest podobnie: wsiadając do samochodu, uruchamiając silnik i ruszając, nie czynisz założenia, że auto dowiezie Cię dokądś. Zanim ujmiesz kierownicę, wybierzesz bieg i naciśniesz pedał gazu, DECYDUJESZ, gdzie pojedziesz, którędy, czego potrzebujesz, aby dojechać, kiedy dotrzesz, ile zajmie Ci podróż.. I dopiero wtedy ruszasz.

Dziś chcę Cię do tego przekonać. Przekonać, że warto określać sobie cele, zapisywać je i następnie monitorować postępy w ich realizacji.

Dlaczego zapisanie celu jest ważne?

Gdy cel umieścisz na kartce, zaczyna działać. Jak adres celu wpisany w nawigacji samochodowej: widzisz go, wyznacza Ci drogę, nie możesz o nim zapomnieć, czy też wymazać go z pamięci, odłożyć na później. Wszystko jest zapisane czarno na białym i masz się do czego odnieść. Możesz też realizację celu kontrolować, mieć na bieżąco informację ile już „przejechałeś” i ile Cię jeszcze dzieli od osiągnięcia celu.

A więc pytanie do Ciebie: czy chcesz spełnić swoje marzenia? Czy jesteś gotów/-owa, aby „przepisać” marzenia na cele, aby określić, dokąd, kiedy i jak chcesz dojechać?

Zapraszam Cię do jednego prostego ćwiczenia, dzięki któremu sprawdzisz, co dzieje się, gdy zapisujesz swoje cele.

  1. Zakładasz sobie notatnik na cele.
  2. Określasz kontekst, w którym będziesz zapisywać swoje cele regularnie każdego dnia (rano, wieczorem, w domu, w pracy- zadecyduj kiedy, gdzie i o której godzinie).
  3. Zapisujesz ustalone ramy w swoim notesie.
  4. Codziennie zapisujesz 3 swoje cele na dany dzień. Robisz to przez 14 dni.
  5. Każdy zrealizowany cel codziennie wykreślasz.
  6. Po 14 dniach systematycznego wykonywania tego zadania sprawdzasz rezultaty.

Jestem pewna, że zauważona zmiana i Twoja własna skuteczność Cię zaskoczą 🙂

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.