Asertywność to przede wszystkim umiejętność odmawiania
Asertywność często kojarzona jest tylko z umiejętnością odmawiania. Potocznie mówimy, że ktoś, kto umie odmawiać, jest asertywny.
🎥 Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej na mój kanał na YouTube
Jednak jest to duże uproszczenie. Odmawiać można na wiele sposobów, także w sposób uległy i agresywny. Asertywność natomiast to dużo więcej niż tylko odmawianie. To także stawianie granic, sygnalizowanie swoich potrzeb, wyrażanie tego, co czujemy, co nam się podoba i nie podoba. Świadomość swoich praw.
Asertywność to także troska o dobre relacje z otoczeniem. Tak więc, będąc asertywnymi, możemy się także zgadzać na różne rzeczy, dbać o relacje, robić coś dla innych. I być w tym asertywnymi.

Ludzie nie lubią osób asertywnych
Tematowi asertywności często towarzyszy obawa związana z tym, że ludzie nie lubią osób asertywnych. Jest to ważne zagadnienie, bo znów łączy się z relacjami i strachem, że gdy zacznę asertywnie dbać o siebie, przestaną mnie lubić – czyli – stracę pewne relacje.
Oczarowując ten mit potwierdzam, że faktycznie może tak być. Może się zdarzyć, że w naszych relacjach, które dotychczas opierały się na uległości, coś się zmieni. Jeśli wcześniej zgadzaliśmy się na wszystko, niezależnie od swoich prawdziwych potrzeb, a teraz powiemy NIE, znajomość może się skończyć lub co najmniej zmienić. Warto to brać pod uwagę.
Z drugiej strony, warto też rozdzielić te dwie przestrzenie: asertywność i lubienie.
I uświadomić sobie cos, co jest bardzo ważne w kontekście asertywności, że asertywność nie jest po to, żeby nas lubili, tylko szanowali.
Podsumowując: ludzie asertywni mogą być zarówno lubiani, jak i nielubiani. W prawdziwych, opartych na szacunku relacjach, jest zawsze przestrzeń na zrozumienie obu stron, prawo do odmowy i wzajemna troska. Takie relacje zostaną, nawet jeśli będziemy asertywni.
Asertywność to egoizm
Bardzo często na moich szkoleniach, gdy tylko pojawia się temat asertywności i dbania o siebie, swoje potrzeby, wiem, że prędzej czy później pojawi się słowo EGOIZM.
Boimy się o nasz wizerunek i nasze relacje, myśląc, że osoby asertywne postrzegane są jako egoistyczne. To nie jest prawda o asertywności.
Warto pamiętać, że dbanie o siebie, własne potrzeby, własne uczucia i własne granice NIE WYKLUCZA dbania o innych.
I odwrotnie: że troska o innych ludzi nie może nas zwalniać z troski o samych siebie. Asertywność nie jest więc egoizmem, jest raczej zdrową równowagą i poszukiwaniem takiego sposobu życia ze sobą i z innymi, by dążyć do zdrowej równowagi.
Mam nadzieję, że wyjaśnienie tych nieoczywistych kwestii pozwoli ci zrozumieć istotę asertywności i przyczyni się do twoich lepszych relacji ze sobą i ze światem. Powodzenia!

NEWSLETTER
Podobał Ci się artykuł? Zostaw swój e-mail, dostaniesz informacje o następnych. 🙂