Trzy mity o asertywności

Asertywność to przede wszystkim umiejętność odmawiania

Asertywność często kojarzona jest tylko z umiejętnością odmawiania. Potocznie mówimy, że ktoś, kto umie odmawiać, jest asertywny.

🎥 Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej na mój kanał na YouTube

Jednak jest to duże uproszczenie. Odmawiać można na wiele sposobów, także w sposób uległy i agresywny. Asertywność natomiast to dużo więcej niż tylko odmawianie. To także stawianie granic, sygnalizowanie swoich potrzeb, wyrażanie tego, co czujemy, co nam się podoba i nie podoba. Świadomość swoich praw.

Asertywność to także troska o dobre relacje z otoczeniem. Tak więc, będąc asertywnymi, możemy się także zgadzać na różne rzeczy, dbać o relacje, robić coś dla innych. I być w tym asertywnymi.

Ludzie nie lubią osób asertywnych

Tematowi asertywności często towarzyszy obawa związana z tym, że ludzie nie lubią osób asertywnych. Jest to ważne zagadnienie, bo znów łączy się z relacjami i strachem, że gdy zacznę asertywnie dbać o siebie, przestaną mnie lubić – czyli – stracę pewne relacje.

Oczarowując ten mit potwierdzam, że faktycznie może tak być. Może się zdarzyć, że w naszych relacjach, które dotychczas opierały się na uległości, coś się zmieni. Jeśli wcześniej zgadzaliśmy się na wszystko, niezależnie od swoich prawdziwych potrzeb, a teraz powiemy NIE, znajomość może się skończyć lub co najmniej zmienić. Warto to brać pod uwagę.

Z drugiej strony, warto też rozdzielić te dwie przestrzenie: asertywność i lubienie.

I uświadomić sobie cos, co jest bardzo ważne w kontekście asertywności, że asertywność nie jest po to, żeby nas lubili, tylko szanowali.

Podsumowując: ludzie asertywni mogą być zarówno lubiani, jak i nielubiani. W prawdziwych, opartych na szacunku relacjach, jest zawsze przestrzeń na zrozumienie obu stron, prawo do odmowy i wzajemna troska. Takie relacje zostaną, nawet jeśli będziemy asertywni.

Asertywność to egoizm

Bardzo często na moich szkoleniach, gdy tylko pojawia się temat asertywności i dbania o siebie, swoje potrzeby, wiem, że prędzej czy później pojawi się słowo EGOIZM.

Boimy się o nasz wizerunek i nasze relacje, myśląc, że osoby asertywne postrzegane są jako egoistyczne. To nie jest prawda o asertywności.

Warto pamiętać, że dbanie o siebie, własne potrzeby, własne uczucia i własne granice NIE WYKLUCZA dbania o innych.

I odwrotnie: że troska o innych ludzi nie może nas zwalniać z troski o samych siebie. Asertywność nie jest więc egoizmem, jest raczej zdrową równowagą i poszukiwaniem takiego sposobu życia ze sobą i z innymi, by dążyć do zdrowej równowagi.

Mam nadzieję, że wyjaśnienie tych nieoczywistych kwestii pozwoli ci zrozumieć istotę asertywności i przyczyni się do twoich lepszych relacji ze sobą i ze światem. Powodzenia!

[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

Podobał Ci się artykuł? Zostaw swój e-mail, dostaniesz informacje o następnych. 🙂

[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.