Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe to zjawisko społecznie i cywilizacyjnie. W dzisiejszej rzeczywistości jest to problem obecny w życiu wielu osób. Często nie dostrzegamy jego pierwszych objawów, a szukamy pomocy dopiero, gdy poważnie zaczyna wpływać na nasze życie zawodowe i zdrowie. Zatem, jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
🎥 Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej na mój kanał na YouTube
Czym jest wypalenie zawodowe?
Jeżeli w miejscu pracy jesteśmy poddani wysokim oczekiwaniom – własnym lub środowiska, w którym pracujemy, jeżeli stawiane przed nami wymagania przekraczają nasze możliwości, w dłuższym okresie czasu sytuacja taka niesie za sobą ryzyko pojawienia się tego, co nazywamy wypaleniem zawodowym.
Dzieje się tak dlatego, bo wygórowane oczekiwania to poważne źródło stresu. Permanentny stres natomiast to nieprzerwane negatywne emocje – może to być np. poczucie niepowodzenia, frustracji, bezradności, tego że zawodzimy, że nie dajemy rady.
Nasz organizm, umysł, nasze życie emocjonalne są wtedy w sposób ciągły bombardowane oczekiwaniami. W końcu, by sobie z tym poradzić, by przetrwać, odcinamy się emocjonalnie, zamykamy w sobie, obojętniejemy.
Nasz umysł i nasze ciało uznają, że odcięcie się jest najlepszym rozwiązaniem, żeby siebie ochronić. Zatem gdzieś na końcu wypalenia zawodowego doświadczamy poczucia pustki emocjonalnej, zobojętnienia, bezsensu. Dochodzimy do momentu, że nie potrafimy już dać z siebie niczego więcej. Już nie tylko w przenośni, ale psychicznie i fizycznie dochodzimy do kresu sił.
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Wyobraź sobie taką sytuację. Jesteś już bardzo zmęczony, myślisz z tęsknotą o urlopie. W końcu nadchodzi ten dzień. Wyjeżdżasz, może nawet na dwa pełne tygodnie, wypoczywasz. Wydaje Ci się, że w końcu wszystko jest ok. Tymczasem wracasz, i może już po jednym dniu, a może nawet po kilku godzinach w pracy czujesz, że ten wypoczynek w niczym nie pomógł, niczego w Twojej sytuacji nie zmienił. Nie nastąpiła regeneracja, odświeżenie, reset. Emocjonalnie, energetycznie, mentalnie jesteś w tym samym punkcie, co przed urlopem. Nie czujesz, że wracasz do pracy z nową energią. Towarzyszą ci myśli typu: „znowu to samo”, „zacznie się od nowa”, „znowu jestem zmęczony”.
Osobom borykającym się z wypaleniem zawodowym towarzyszy też często bezsenność lub nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, zniechęcenie, infekcje, spadek odporności. To taki stan, gdzie narażony na ciągły stres organizm woła STOP i zaczyna się dopominać o troskę.
Warto być na to uważnym na wszelkie sygnały, bo wypalenie zawodowe przekłada się na zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.
Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?
Warto to wiedzieć, bo zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż przywracać sytuację do normy i stawiać się na nogi, gdy zacznie z nami dziać się coś złego.
- Zwróć uwagę na szeroko rozumianą higienę swojego życia. Mam tu na myśli dietę, sen, sport. To nie są rzeczy przereklamowane, tylko realne, konkretne obszary życia, które mają wpływ na Twoje życie. Troska o nie przyczynia się do naszego dobrostanu i do tego, by praca znalazła właściwe miejsce w naszym życiu.
- Dbaj o balans i równowagę między czasem pracy zawodowej i życiem prywatnym.
- Bądź świadomy i uważnie obserwuj symptomy wypalenia zawodowego. Znając objawy i wiedząc, na czym polega wypalenie zawodowe, zwracaj uwagę na symptomy, by odpowiednio wcześnie zareagować.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Literatura mówi o trzech etapach wypalenia zawodowego:
– niewielkim
– średnim
– bardzo dużym.
Etapy te pokazują, że wypalenie nie pojawia się z dnia na dzień, ale ukradkiem wkrada się do naszego życia.
Co zatem robić, gdy zaczniemy je u siebie dostrzegać?
Po pierwsze, jeżeli Twoje objawy są niewielkie, zadbaj o wspomniane wcześniej kwestie: higienę życia, dietę, sport, sen oraz proporcje praca – życie po pracy. Sprawdź czy to Ci pomoże.
Jeżeli swoje objawy oceniasz jako średnie, to pomóż sobie, ucząc się, jak radzić sobie ze stresem, jak radzić sobie asertywnie z relacjami w środowisku pracy, jak zarządzać czasem, jak kontrolować emocje.
Jeżeli poziom wypalenia zawodowego jest średni i zadbasz o siebie w obszarach psychoedukacji, będzie to pomocne i wystarczające.
Wypalenie zawodowe o bardzo dużym nasileniu to stan obojętności, apatii, ogromnej niechęci i do miejsca pracy i do ludzi. Te emocje mogą występować naprzemiennie i w połączeniu ze sobą – raz możemy czuć apatię i obojętność, po chwili rozdrażnienie, złość, niechęć. Przy dużym nasileniu wypalenia zawodowego możemy cierpieć na bezsenność, ciągłe napięcie i nieuzasadniony lęk. Objawy bardzo obciążają nasz organizm. W takim stanie wymagana jest konsultacja u psychoterapeuty lub psychiatry.
Dlatego kluczowe jest, by być świadomym i uważnym, dbać o higienę życia, proporcje życia w pracy i po pracy w taki sposób, by każdy obszar naszego życia dawał nam radość i nas cieszył.
Czasami źródłem stresu jest po prostu środowisko, w jakim pracujemy. Jeżeli w miejscu pracy doświadczamy dużego obciążenia, nieadekwatnych oczekiwań, toksycznych relacji, watro odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby wrócić do dobrostanu potrzebna będzie zmiana organizacji, w jakiej pracujemy.
Równocześnie należy być bardzo uważnym, by sprawdzić, czy zmiana miejsca pracy coś zmienia. Jeżeli zmieniamy kolejne firmy i dalej czujemy się tak samo, może to znaczyć, że niesiemy w sobie pewne mentalne nawyki, sposoby myślenia, podejście do relacji, które sprawiają, że nie chodzi a zmianę miejsca, lecz zmianę w nas samych.
[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]
Podobał Ci się artykuł? Zostaw swój e-mail, dostaniesz informacje o następnych. 🙂
[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]