Ile jesteś warta? Opowieść o ojcu, córce i starym samochodzie

Wiara w siebie i poczucie własnej wartości — to tematy, przestrzenie życiowe, które dotyczą każdego z nas. Czasem świadomie o nich myślimy, a czasem mierzymy się z nimi zupełnie nieświadomie.

Skąd się bierze nasze poczucie własnej wartości? Oczywiście, najbardziej z dzieciństwa, z wychowania, czyli tego, co mówili nam ważni dla nas dorośli. A gdy już jesteśmy dorośli i samodzielni, zadanie zbudowania wiary w siebie zależy w pełnej mierze od nas samych.

🎥 Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej na mój kanał na YouTube

Skąd masz wiedzieć, ile jesteś warta?

Od czego zależy poczucie osobistej wartości? Kto o niej decyduje?

To tylko niektóre pytania, które nasuwają się w tym temacie i które są regularnie obecne za warsztatach i podczas spotkań coachingowych. Dlatego też, dla przedstawienia pewnej perspektywy w tym temacie, przygotowałam dziś historię o ojcu i córce oraz pewnym starym samochodzie.

Otóż…

Opowieść o ojcu, córce i starym samochodzie

Z okazji zakończenia szkoły ojciec kupił swojej córce samochód. Wręczając jej kluczki, powiedział: „Gratulacje! Z okazji ukończenia szkoły podarowuję ci samochód, który kupiłem dawno temu. Teraz jest Twój”.

„Możesz go sprzedać, a za pozyskane pieniądze wybrać się w wymarzoną podróż. Zabierz go do handlarza samochodami i podpytaj, ile dziś za niego oferuje” – dodał ojciec.

Córka wróciła do ojca po jakiejś godzinie i powiedziała: „Zaoferowali mi za niego 10 000 dolarów, bo wygląda bardzo staro”.

Ojciec powiedział: „Ok, zabierz też samochód do lombardu. Sprawdź, jaką tam zaoferują ci cenę”.

I znowu, po niedługim czasie, dziewczyna wróciła do swojego ojca i ze zmartwioną miną powiedziała: „Lombard zaoferował 1000 dolarów, ponieważ to bardzo stary samochód i trzeba będzie się przy nim sporo napracować.

Ojciec pokiwał głową i powiedział: „W miejscowości, która sąsiaduje z naszą, jest klub dla automaniaków i pasjonatów starych samochodów. Spotkasz tam ekspertów od motoryzacji. Pokaż im samochód i porozmawiaj z nimi”.

Dziewczyna pojechała do klubu. Po powrocie, rozradowana poinformowała ojca: „Wszyscy byli zachwyceni moim samochodem! Niektórzy zaoferowali mi 100 000 dolarów. Okazuje się, że to bardzo rzadki samochód i jest w całkiem dobrym stanie, jak na swoje lata”.

Znaj swoją wartość

Ojciec spojrzał troskliwie na swoją córkę i powiedział: „Tak… Chcę, żebyś w swoje dorosłe życie zabrała tę najważniejszą lekcję. Otóż, jak ten samochód – będziesz w życiu w miejscach, gdzie będziesz czuć, że jesteś nic nie warta. Pamiętaj. Jeżeli gdzieś nie czujesz się doceniana, nie gniewaj się i nie złość. To dla ciebie po prostu sygnał, że jesteś w złym miejscu. Nigdy nie zostawaj w miejscu, gdzie inni nie dostrzegają twojej wartości”.

Na koniec dodał jeszcze: „Pamiętaj – diament nie świeci na dnie jaskini, a ryby nie oceniamy po umiejętności wspinaczki”.

Ile jesteś warta? Ty także pamiętaj – niech poczucie własnej wartości pochodzi z wewnątrz nas samych. Miejsca i ludzie wokół nas mogą i będą się zmieniać. To, kim jesteśmy, jest w nas. Naszym zadaniem jest znać i widzieć w sobie potencjał, by wiedzieć, gdzie i jak go świadomie wykorzystywać.

[av_heading heading=’NEWSLETTER’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#b02b2c’ av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-30euqr’ admin_preview_bg=”][/av_heading]

BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZYSKAJ:

Najnowsze artykuły, hity cenowe, nadchodzące kursy!

[contact-form-7 id=”1132″ title=”Newsletter”]

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.