co dostrzegasz

Narciarz, stok i drzewo. 

A Ty? Co dostrzegasz na swojej drodze?

Pamiętam do dziś. Rok 2005. Białka Tatrzańska. Moje pierwsze zjazdy na nartach.

Moment, gdy po kilku pełnych skupienia lekcjach z instruktorem, rozpoczęłam samodzielną praktykę i szlifowanie zdobytej (niewielkiej) wiedzy narciarskiej. Wjechałam na górę stoku. Ustawiłam się do zjazdu. Spojrzałam w dół. I… na samym środku stoku dostrzegłam ogromny, opasany pomarańczowym ochraniaczem, ŚWIERK. Moją duszę początkującego narciarza ogarnęło przerażenie- jakim sposobem mam zjechać, skoro tak wielka przeszkoda stoi dokładnie na środku mojej trasy?!?

Wystraszona i maksymalnie skupiona, zjeżdżałam tego dnia, za każdym zjazdem widząc na swojej drodze pień i przeznaczając całą swoją uwagę i energię praktycznie tylko na to, aby go ominąć. Jak się pewnie domyślasz, styl mojej jazdy tego dnia niewiele się poprawił i wiele pozostawiał do życzenia. 🙂

Dopiero następnego dnia, po wielu zjazdach, gdy byłam już naprawdę zmęczona omijaniem drzewa, dokonałam świadomego wysiłku umysłowego i zaczęłam swoją uwagę skupiać na szerokości trasy z prawej i lewej strony tego drzewa! Od tego momentu zjeżdżając kierowałam swoją uwagę na to, jak szeroka jest trasa. Tym „magicznym” sposobem moje wielkie drzewo raptem się skurczyło, zmniejszyło, a stok zaczął być wreszcie przejezdny!

Podobnie jest w życiu. To, co często robimy, to skupiamy się na tym, co jest przeszkodą, co stoi nam na drodze, co zasłania nam cel. I gdy przeznaczamy energię i uwagę na to, co nam przeszkadza, nasz cały wysiłek wydatkujemy na omijanie tego, tracąc często z oczu fakt, jak szerokim łukiem i bezpieczną drogą możemy „dojechać” do naszego celu.

Dzieje się tak również gdy oceniamy siebie, nasze cechy charakteru i wygląd.

Często, zamiast doceniać to, co mamy w sobie dobrego, skupiamy się na tym co w nas niedoskonałe. Ukrywanie niedoskonałości staje się naszym celem, na tym skupiamy uwagę i na to przeznaczamy energię.

Jeśli nauczysz się dostrzegać w swoim życiu możliwości, jeśli będziesz doceniać to, co jest w Tobie najlepsze, jeśli na tym się będziesz skupiać i to uwypuklisz, zarówno Ty sam jak i ludzie wokół Ciebie zaczną to dostrzegać.

Tego Ci dziś życzę: zostaw przeszkody i niedoskonałości w spokoju. Doceń całą szerokość trasy! 🙂

Chcesz nauczyć się więcej na temat doceniania swoich mocnych stron i poćwiczyć skupianie uwagi na tym, co w Tobie najlepsze? Możesz to zrobić w dniach 4-5 marca na moim szkoleniu „Moja siła wewnętrzna”. Zapraszam Cię, naprawdę warto.