Jak radzić sobie z wściekłością- metoda w 5 krokach

Znasz to uczucie, gdy rośnie w Tobie stres i krok po kroku przesuwasz się w stronę nieuniknionego wybuchu? Wściekłość jest jak pompowanie balonu – narasta, narasta i w pewnym momencie wystarczy nawet delikatne dotknięcie szpileczką, aby z głośnym hukiem wybuchnąć.

Na szczęście zwykle potrafimy dostrzec narastanie w nas gniewu, będącego oznaką zbliżającego się wybuchu wściekłości. Poniżej znajdziesz pięć rzeczy, które możesz zrobić, kiedy czujesz, że zaraz dostaniesz ataku furii.


  1. Oddychaj

Kiedy czujesz coraz większe napięcie i wściekłość, nieświadomie zaczynasz oddychać szybciej i płycej. Pozbawia Cię to tlenu, co zmniejsza umiejętność jasnego myślenia. Rozmyślnie odwróć tę tendencję, biorąc kilka głębokich, wolnych oddechów. Nie tylko wypełni to płuca świeżym tlenem, lecz także wyśle uspokajające sygnały do części mózgu odpowiedzialnej za reakcje typu „walcz lub uciekaj”.

 

  1. Uśmiechnij się

Świat wokół może nie zawsze odwzajemni uśmiech, ale Twój mózg- tak. Uśmiech wysyła sygnał zadowolenia do mózgu, co podobnie jak spokojny oddech tłumi reakcję „walcz lub uciekaj”, wygaszając w ten sposób wściekłość

 

  1. Zyskaj perspektywę

Za pierwszym razem może się to wydawać sposobem dziwnym lub trudnym, jednak zapewniam, że to doskonała metoda na zarządzenie własnym zdenerwowaniem.

Odsuń się mentalnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz i spójrz na nią z pewnej odległości. Wyobraź sobie na przykład, że jest to scena z filmu, który właśnie oglądasz w kinie. Uaktywnisz w ten sposób automatycznie dystans emocjonalny, zyskując w mózgu więcej przestrzeni  na logikę i logiczną analizę zdarzenia. Zadaj też sobie pytanie – jak będę tę dzisiejszą sytuację to widział za rok lub za 10 lat?

 

  1. Postaw się na miejscu drugiej osoby

Jeśli rozgniewał Cię ktoś inny, poświęć odrobinę energii, aby zatrzymać się i spojrzeć na sytuacje z jego perspektywy. Zapewne dla niego to, co zrobił, jest całkowicie racjonalne i logiczne. Kiedy popatrzysz na sprawę z jego punktu widzenia, Twój rozmówca wyda Ci się rozsądniejszy i mniej rozwścieczający.

 

  1. Sprowadź to do absurdu

Gdy wszystko inne zawiedzie, uruchom tzw. broń Monty Pythona – umiejętność dostrzegania absurdu w każdej sytuacji. Wyobraź sobie np., że osoba, która Cię denerwuje, ma na głowie  czapkę błazna, torreadora lub biskupa. Lub, że jej dziwne zachowanie wynika z tego, że desperacko potrzebuje iść do toalety. Albo wyobraź sobie, że zaczyna do Ciebie mówić głosem postaci z kreskówki. Taki mini trening wyobrażeniowy również da Ci większy dystans do sytuacji, w której się znajdujesz i spowoduje „oderwanie się” od części emocjonalnej mózgu.

Mam nadzieję, że masz teraz kilka wskazówek, jak radzić sobie z wściekłością, które okażą się dla Ciebie cenne i pomocne w sytuacjach kryzysowych.

Pamiętaj też, że zarządzanie emocjami jest umiejętnością, która jest bezcenna dla Twojego zdrowia. W stresie i napięciu Twoje ciało produkuje i utrzymuje na podwyższonym poziomie hormony stresu. Krótkoterminowo są one przydatne i użyteczne, jednak jeśli ich poziom ciągle utrzymuje sie na wysokim poziomie, odpowiadają one za szereg bardzo poważnych chorób- od częstych infekcji zaczynają, przez nadciśnienie i choroby serca, na chorobach kręgosłupa kończąc.

Wszystkiego dobrego!

Urszula Grabowska-Maleszko


Chcesz nauczyć się więcej?

Poznaj moje najważniejsze szkolenia, na których zdobędziesz wiedzę na temat zarządzania stresem:

Szkolenie zarządzanie stresem   

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 1100 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 1500 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.