Asertywność- moje prawa

„-Szef kazał mi się zapisać na kurs asertywności… Właściwie nie jest mi potrzebny, ale jakoś nie potrafiłem mu odmówić…”

Dzisiejszy wpis jest o ASERTYWNOŚCI. Temat ten pojawia się regularnie w czasie moich rozmów z osobami podczas szkoleń, sesji coachingowych i warsztatów. Z jednej strony ludzie chcą być asertywni, uczestniczyli w kursach z asertywnej komunikacji, jednak bycie asertywnymi sprawia im trudność.

Z mojego doświadczenia podstawą, od której należy rozpocząć przygodę z asertywnością są prawa, jakie przyznajemy lub odbieramy sobie i innym.

Przeczytaj poniższą listę. Co brzmi znajomo? Jakie prawdy byś dopisał od siebie?

„Nie masz prawa mówić tym tonem do starszych”

„Jak się zobowiązałeś, nie możesz się wycofać”

„Zawsze trzeba pomagać innym”

„Nie przechwalaj się, bo innym będzie przykro”

…..

Na bazie naszego dzieciństwa, wychowania, mądrości z poprzednich pokoleń, a nawet mądrości z wierszy i bajek, odbieramy sobie wiele praw, narzucamy zestawy przymusów i obowiązków, żyjąc w swoistym gorsecie własnych, często surowych zasad.

Nawet jeśli nauczysz się asertywnej komunikacji i będziesz wiedzieć, jak ją stosować, ale nie zadbasz o siebie i swoje prawa, asertywność będzie Cię tyle kosztowała, że prędzej czy później z niej zrezygnujesz.

Jakie asertywne prawa ma każdy z nas? Przedstawiam poniżej listę- sprawdź, z czym się zgadzasz, z czego korzystasz, a co jest dla Ciebie nowością. Jeśli znajdziesz coś, z czym się nie zgadzasz- zastanów się, jak Twoje przekonanie wpływa na Twoje życie, na ile jest użyteczne i skąd dokładnie wiesz, że jest prawdziwe.

Wyszukaj prawa, które Cię zaciekawią i mogą być najbardziej użyteczne w obecnej chwili Twojego życia. Zaznacz te, które są dla Ciebie odkryciem, które chcesz dla siebie.

Mam prawo domagać się tego, czego chcę (inni mają prawo powiedzieć nie).

Mam prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami.

Mam prawo nie wiedzieć i nie rozumieć.

Mam prawo popełniać błędy i ponosić tego skutki.

Mam prawo zmienić zdanie.

Mam prawo do prywatności.

Mam prawo do odmawiania bez poczucia winy.

Mam prawo do spędzania czasu tak, jak lubię

Mam prawo do wyboru znajomych i przyjaciół

Mam prawo niespełniania oczekiwań innych osób

Mam prawo do swojego zdania na różne tematy

Mam prawo do bycia zmęczonym, smutnym, zirytowanym

Mam prawo żyć na swój sposób

Mam prawo mieć wszystko w nosie 🙂

Mam prawo …

Gdy już zweryfikujesz, które nakazy, zakazy i prawa mają największy wpływ na Ciebie, będziesz mieć „bazę” do zachowań asertywnych.

Pamiętaj także: to, że raz zachowałeś się nieasertywnie, nie przekreśla tego, co w temacie asertywności już potrafisz.

Chcesz nauczyć się więcej o asertywności, poćwiczyć komunikację asertywną, odmawianie, radzenie sobie z poczuciem winy?

Zapisz się na moje szkolenie „Asertywność- warsztat zachowań asertywnych” Kolejny raz przeprowadzę je już 8 kwietnia 2017 (sobota).

Do 28 lutego możesz je zamówić w promocyjnej cenie 350 zł (zamiast 599 zł)

 

 

Urszula Grabowska-Maleszko
Urszula Grabowska-Maleszko

PCC Coach (Erickson Certified Professional Coach) , trener szkoleń menedżerskich i rozwoju osobistego, konsultant biznesowy. Ponad 8 600 godzin coachingu, w tym ok. 80% z kadrą zarządzającą niższego i wyższego szczebla. 4 100 godzin przeprowadzonych szkoleń z kompetencji miękkich.